ایده‌ای که مدت‌ها بود در ذهنم بالا و پایین می‌شد بامداد یکیشنبه، ۲۵ اذر ماه ۹۷ بالاخره متولد شد. یکی از شخصی‌ترین پروژه‌هایی که میخواستم روش کار بکنم، بالاخره استارتش زده شد. قسمت صفرم پادکست «لوح سفید» در واقع یک معرفی نامه هست برای فصل اول. من می‌خوام توی این پادکست بیشتر در مورد ماهیت زبان، شکل گیری و همینطور ویژگی‌های مختلف اون و در مورد تاثیر زبان بر روی افراد، جوامع و گروه‌های مختلف صحبت کنم. همچنین ممکنه در قسمت‌هایی هم به معرفی و خلاصه کتاب در رابطه مستقیم یا غیرمستقیم با فرایند زبانی یا به بررسی نقش ویژگی زبانی در یک اتفاق یا حادثه بپردازم. بزودی لیست اپیزودهای فصل اول رو منتشر می‌کنم، همینطور متن هر اپیزود در صفحه پادکست در پلتفرم Virgool.io منتشر میشه. فارغ از تجربیات گذشته، این پروژه برای من خیلی مهمه و در واقع ماحصل بیش از ده سال تحصیل من در زمینه زبانشناسی هست. به شدت به این پروژه علاقه دارم و امیدوارم شما هم اگر گوش دادید ازش استفاده کنید و لذت ببرید.


یا اگر از آیفون استفاده میکنید، میتونید با جستجوی فارسی اسم پادکست در اپلیکیشن Apple Podcast اون رو پیدا کنید. بزودی برای آندروید هم در دسترس قرار میگیره.

شنیدن پادکست «لوحِ سفید» در پلتفرم‌های زیر ممکن شده و به مرور به آنها اضافه خواهد شد؛


برای تعریف زبان به صورت عامه میشه مثالی را آورد که در تورات -کتاب مقدس یهودیان- و داستان برج بابل به اون اشاره شده. اونها زبان رو، کلام یا نوشتاری میدونستن که توسط انسانهای متعلق به قشر اجتماعی یا فرهنگی خاصی برای نشون دادن و فهم درست برقراری ارتباط و همینطور اندیشه‌هاشون به کار میرفته. کاربرد اصلی زبان در اصلی‌ترین رکن به وجود آورنده اون، چیزی نبوده جز ایجاد ارتباط؛ انتقال اطلاعاتی از یک شخص به شخص دیگه. این سیستم یا مکانیسمی که به عنوان رابط برای انتقال مفهوم استفاده میشده زبان نام گرفته. به صورت کلی میتونیم هر سیستم منحصربفردی که توانایی این عمل رو داشته باشه، زبان بنامیم. به گزارش واشنگتن پست در حال حاضر چیزی حدود ۷ هزار زبان زنده در سراسر دنیا وجود داره که زبان چینی با چیزی حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیاست.

ولی اگه بخوایم تعریف دقیق‌تری از زبان ارائه بدیم میشه گفت، زبان مجموعه‌ای از نشانه‌های قراردادی بین یک قشر یا گروه خاصی هست که در امتداد یک بعد -زمان- برای انتقال پیام یا محتوای خاصی مورد استفاده قرار میگیره. من می‌خوام توی این پادکست بیشتر در مورد ماهیت خود زبان، شکل گیری و همینطور ویژگی‌های مختلف اون و اینکه در مورد تاثیر زبان بر روی افراد، جوامع و گروه‌های مختلف صحبت کنم. همچنین ممکنه در قسمت‌هایی هم به معرفی و خلاصه کتاب در رابطه مستقیم یا غیرمستقیم با فرایند زبانی یا اینکه به بررسی نقش ویژگی زبانی در یک اتفاق یا حادثه بپردازم.

جان لاک در مقاله‌ای درباره درک انسان که در سال ۱۶۸۹ چاپ شده بود، برای اولین بار یک مفهوم معرف‌شناختی مطرح کرد که معتقد بود هر انسان در لحظه تولد بدون محتوای ذهنی به دنیا میاد و تمام دانش و فهم اون فرد از تجربه کردن و ادراک اون از دنیای اطرافش شکل میگیره. جان لاک با طرفداران نظریه فطرت که اعتقاد داشتن سرنوشت هر انسان از قبل تعیین شده و ذهن اون فرد دارای دانش مشخصی هست مخالفت کرد و ایده تابیولا رازا یا لوح سفید رو در طرفداری از مقوله پرورش انسانی به دنیا معرفی کرد.

من هم در این پادکست سعی می‌کنم فهم خودم از علم زبانشناسی رو به زبان خیلی ساده برای شما مطرح کنم.


منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Language

https://en.wikipedia.org/wiki/Tabula_rasa

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Locke

https://www.age-of-the-sage.org/philosophy/john_locke_tabula_rasa.html

https://wapo.st/2Bl9P4u

کتاب مبانی زبان‌شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی

مقاله Essay Concerning Human Understanding جان لاک


موسیقی: Karl Jenkins- Palladio - I Allegretto